Zavřít
Vstúpiť Nasledujte nás

3S.sk

Odborná sekcia

All Flash diskové pole HUS-VM aneb maximální výkon a nižší náklady

10.02.2014, 16:18

Hitachi Unified Storage VM (HUS VM) je systém kategorie enterprise a spojuje to nejlepší z technologií enteprise a midrange diskových polí. Konkrétně, konstrukce vychází z enterprise systémů (včetně firmware), avšak použití nových čipů s vyšším stupněm integrace a rozšiřování expanzními policemi známými z třídy modulárních diskových polí, umožnilo zásadně snížit cenu a zpřístupnit tuto technologii nejen velkým firmám. V závěru loňského roku (2013) představilo Hitachi All Flash variantu tohoto diskového systému. Použitím je určen pro organizace hledající vysoký I/O výkon pro jejich klíčové aplikace.

All Flash HUS-VM

Flash technologie se v posledních letech stále více prosazuje v IT, protože rychlost aplikací zvyšuje konkurenceschopnost podniků a organizecí. Rozšířování Flash technologie doposud bránila vysoká cena, limitovaná životnost a neoptimální I/O výkon. IT organizace byly tudíž nuceny dělat ústupky z jejich požadavků na výkon. Nové Hitachi technologie však vnáší cenový zlom i do tohoto zažitého dogma.

Hitachi Flash Modul Drive.

Hitachi Flash Modul Drive (FMD) je flash modul speciálně navržen pro enterprise-class I/O požadavky a určena původně pro  diskové pole nejvyšší třídy. Technicky vzato sestává Falsh Modul Drive z řady flash slotů  integrovaných pod správu jednoho speciálního Hitachi IO řadiče.

FMD

Tento řadič ve srovnání s klasickými SSD disky disponuje mnohonásobně vyšším výkonem, více paralelními IO frontami a on-line komresí. Hitachi Accelerated Flash storage modul se instaluje do 2U enclosure. Každý enclosure obsahuje 12 flash modulů s celkovou kapacitou až 19.2TB. 1.6TB flash module má 4x větší kapacitu než dostupný solid-state disk. Až 8 flash enclosures může být instalováno v diskovém poli HUS VM, s celkovou kapacitou až 150TB.

Hitachi Accelerated Flash technologie je plně kompatibilní se všemi HUS VM funkcionalitami jako Hitachi Dynamic Tiering (HDT). HDT automaticky optimalizuje ukládání dat s využitím  Hitachi Accelerated Flash v případech  kdy je požadována vysoká I/O  performance. Pro nižší I/O požadavky jsou data ukládána na pomalejší disky. Thin provisioning redukuje požadavky na kapacitu a zvyšuje  utilizaci diskového systému.

HUS-VM: All flash array a výkon

Nejobjektivnějším měřítkem výkonu diskových polí jsou benchmarkové testy SPC-1 a SPC-2, podrobnou specifikaci lze nalézt na www.storageperformance.org. Testy SPC-1 jsou zaměřeny na zjištění transakční propustnosti (IOPs), testy SPC-2 jsou zaměřeny na datové propustnosti (MB/s). V současné době existují SPC-1 A SPC-2 pro diskovou variantu HUS-VM (více než 180 000 IOPs a propustnost téměř 13000 MB/s). V případě použití nové technologie Hitachi Accelerated Flash  jsou výsledky více než povzbudivé.  Transakční rychlost byla dosažena vyšší než 500 000 IOPs, přičemž většina IOPs byla obsloužena pod 1ms.

All Flash VM - performance

 

Virtualizace externích storage systémů

Virtualizace externích storage systémů je jedním z pádných argumentů proč volit diskové pole třídy “Enteprise”. Každé IT větší organizace v průběhu života prochází jakousi evolucí. V praxi to znamená, že v datovém centru se množí různé boxy různých výrobců až do okamžiku, než si IT management uvědomí, že takovýto proces vede k nepřiměřeným nákladům na vlastnictví, je nepružný a náročný na správu (příliš mnoho managementů). Virtualizace na úrovni diskového pole ja pak funkcionalita, kdy k diskovému poli HUS-VM připojíme externí  storage systémy různých vendorů. HUS-VM s nimi umí pracovat jako s interní kapacitou a krom toho, že dokáže využít této externí kapacity, také přenese svoje SW funkcionality na připojený systém. Typickým využitím je například replikace mezi systémy (kde by to jinak nebylo ani technicky možné), využití těchto 3rd party úložišť pro klony, případně jako jednu z vrstev automatického tieringu.

Parametry
Maximální hrubá externí kapacita 64 PB
Podporovaná externí pole 100+ od řady výrobců
Max. velikost LUN 60 TB
Max. počet LUN  16 384
Výška 5U
Řadiče 2
Architektura Využívá hvězdicovou topologii sítě, HiStar
Rozhraní hosta 48 fibre channel: 8 GB/s
Cache 256 GB
Hitachi Basic Operating System Hitachi Device Manager, Hitachi Dynamic Provisioning, Hitachi Dynamic Link Manager Advanced, Hitachi Storage Navigator, funkce správce diskových oddílů mezipaměti, nástroje uložena na úrovní úložiště, Hitachi Universal Volume Manager
Hitachi Command Suite Mobility Hitachi Dynamic Tiering, Hitachi Tiered Storage Manager
Hitachi Command Suite Analytics Hitachi Tuning Manager, Hitachi Command Director
Hitachi Local Replication Hitachi ShadowImage® Heterogeneous Replication, Hitachi Replication   Manager, Hitachi Thin Image
Hitachi Remote Replication Hitachi TrueCopy®, Hitachi Universal Replicator